prosupplements.cz

Doručení bezplatně při nákupu nad 3556 Kč

Rychlé doručení kurýrem GLS

Inzulínová rezistence

inzulínová rezistencia

Jaký je rozdíl mezi inzulínovou rezistencí a cukrovkou?

Každý může vyvinout inzulínovou rezistenci – dočasně nebo chronicky. V průběhu času může chronická inzulínová rezistence vést k prediabetes a poté k diabetu typu 2, pokud není léčena.

Prediabetes se vyskytuje, když jsou hladiny glukózy v krvi vyšší než normální, ale ne dostatečně vysoké na to, aby se daly diagnostikovat jako cukrovka. Prediabetes se obvykle vyskytuje u lidí, kteří již mají určitou inzulínovou rezistenci.

Prediabetes může vést k cukrovce typu 2 (T2D), nejběžnějšímu typu cukrovky. K T2D dochází, když vaše slinivka břišní nevytváří dostatek inzulínu nebo vaše tělo nevyužívá inzulín správně (inzulínová rezistence), což vede k vysokým hladinám glukózy v krvi.

Diabetes 1. typu (T1D) nastává, když imunitní systém vašeho těla z neznámého důvodu napadne a zničí buňky ve slinivce břišní produkující inzulín nebo pokud diabetes typu 2 není léčen a množství cukru které člověk konzumuje vyžaduje tak vysokou produkci inzulínu, že to zabije beta buňky ve slinivce břišní. T1D je autoimunitní a chronické onemocnění a lidé s T1D si musí injekčně podávat syntetický inzulín, aby žili a byli zdraví.

Poskytovatelé zdravotní péče často používají k diagnostice cukrovky krevní test zvanýglykovaný hemoglobin (A1c) . Ukazuje vaši průměrnou hladinu cukru v krvi za poslední tři měsíce. Obecně:

• Úroveň A1c pod 5,7 % se považuje za normální.

• Hladina A1c mezi 5,7 % a 6,4 % se považuje za prediabetes.

• Hladina A1c 6,5 % nebo vyšší ve dvou samostatných testech indikuje diabetes 2. typu.

Lidé s diabetem 1. typu mají při diagnóze obvykle velmi vysoké A1C a velmi vysoké hladiny glukózy v krvi, protože jejich slinivka produkuje velmi málo nebo žádný inzulín.</span >

Koho ovlivňuje inzulínová rezistence?

Inzulínová rezistence může postihnout kohokoli – nemusíte mít cukrovku – a může být dočasná (například užívání steroidních léků na krátké období způsobuje inzulínovou rezistenci) nebo i chronickou. Zdá se, že tři hlavní faktory, které přispívají k inzulínové rezistenci, jsou nadměrný tělesný tuk, zejména kolem břicha, nedostatek fyzické aktivity a strava plná procesovaných jídel.

Jaká častá je inzulínová rezistence?

Protože neexistují žádné běžné testy na kontrolu inzulínové rezistence a neexistují žádné příznaky, dokud se nezmění na prediabetes nebo diabetes typu 2, nejlepším způsobem, jak měřit prevalenci inzulínové rezistence, je počet případů prediabetu. Více než 84 milionů dospělých ve Spojených státech má prediabetes. To je asi 1 z každých 3 dospělých.

Jako inzulínová rezistence ovlivňuje mé tělo?

Rozvoj inzulínové rezistence zvyšuje produkci inzulínu (hyperinzulinémie), takže vaše tělo může udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. Zvýšené hladiny inzulínu vedou k přibírání na váze, což následně zhoršuje inzulínovou rezistenci.

Hyperinzulinémie je také spojena s následujícími stavy:

• Vyšší hladiny triglyceridů.

• Kornatění tepen(ateroskleróza).

• Vysoký krevní tlak (hypertenze).

Inzulínová rezistence je také hlavním rysem metabolického syndromu, což je soubor vlastností, které spojují přebytečný tuk kolem pasu a inzulínovou rezistenci se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, mrtví. typu.

Charakteristiky metabolického syndromu zahrnují:

• Zvýšené hladiny glukózy v krvi.

• Zvýšená hladina triglyceridů.

• Nízké hladiny cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL).

• Vysoký krevní tlak.

K tomu, abyste měli metabolický syndrom, nemusíte mít všechny čtyři tyto vlastnosti.

SYMPTOMY A PŘÍČINY

Jaké jsou příznaky inzulínové rezistence?

Pokud máte inzulínovou rezistenci, ale vaše slinivka může zvýšit produkci inzulínu, aby udržel hladinu cukru v krvi v rozmezí, nebudete mít žádné příznaky.</p >

Postupem času se však inzulínová rezistence může zhoršit a buňky ve slinivce břišní, které produkují inzulín, se opotřebují. Nakonec váš slinivka břišní již není schopen produkovat dostatek inzulínu k překonání rezistence, což vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi (hyperglykémii), což způsobuje příznaky.

Příznaky vysoké hladiny cukru v krvi zahrnují:

• Zvýšená žízeň.

• Časté močení (močení).

• Zvýšený hlad.

• Rozmazané vidění.

• Bolesti hlavy .

• Vaginální a kožní infekce.

• Pomalu se hojící řezné rány a rány.

Mnoho lidí nemá žádné příznaky prediabetesu, často roky. Prediabetes může být neviditelný, dokud se nevyvine do diabetu 2. typu.

Co způsobuje inzulínovou rezistenci?

Vědci mají stále co objevovat o tom, jak přesně vzniká inzulínová rezistence. Dosud identifikovali několik genů, které způsobují, že člověk má větší či menší pravděpodobnost vzniku inzulínové rezistence. Starší lidé jsou navíc náchylnější k inzulínové rezistenci.

Několik faktorů a stavů může způsobit různé stupně inzulínové rezistence. Vědci se domnívají, že nadbytečný tělesný tuk, zejména kolem břicha, fyzická nečinnost a strava plná syntetických jídel, jsou tři hlavní faktory, které přispívají k inzulínové rezistenci.

Získané příčiny inzulínové rezistence

Mezi získané příčiny inzulínové rezistence, což znamená, že jste se nenarodili s příčinou, patří:

• Nadměrný tělesný tuk : Vědci se domnívají, že obezita, zejména nadbytečný tuk v břiše a kolem orgánů (viscerální tuk), je primární příčinou inzulínové rezistence. Měření pásu 120cm nebo více u mužů a 105cm nebo více u žen souvisí s inzulínovou rezistencí. Studie ukázaly, že břišní tuk vytváří hormony a další látky, které mohou přispět k dlouhodobému zánětu ve vašem těle. Tento zánět může hrát roli při inzulínové rezistenci

• Fyzická nečinnost : Fyzická aktivita způsobuje, že vaše tělo je citlivější na inzulín a buduje svaly, které dokáží absorbovat krevní glukózu. Nedostatek fyzické aktivity může mít opačné účinky a způsobit inzulínovou rezistenci. Navíc nedostatek fyzické aktivity a sedavý způsob života jsou spojeny s přibíráním, což může také přispět k inzulínové rezistenci.

• Dieta : Dieta sestávající z vysoce zpracovaných potravin s vysokým obsahem sacharidů a trans tuků je spojena s inzulínovou rezistencí. Vaše tělo velmi rychle stráví vysoce zpracované potraviny s vysokým obsahem sacharidů, což způsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi. To zvyšuje tlak na váš slinivku břišní, aby produkoval hodně inzulínu, což může časem vést k inzulínové rezistenci.

• Některé léky : Některé léky mohou způsobit inzulínovou rezistenci, včetně steroidů, některých léků na krevní tlak, některých léků na léčbu HIV a některých psychiatrických léků.

Hormonální poruchy, které mohou způsobit inzulínovou rezistenci

Vaše tělo produkuje stovky hormonů, což jsou chemikálie, které koordinují různé funkce ve vašem těle přenášením zpráv přes vaši krev do vašich orgánů, svalů a jiných tkání. Tyto signály říkají vašemu tělu, co a kdy má dělat.

Problémy s určitými hormony mohou ovlivnit, jak dobře vaše tělo využívá inzulín. Hormonální poruchy, které mohou způsobit inzulínovou rezistenci, zahrnují:

• Cushingův syndrom : Tento stav se vyskytuje, když je ve vašem těle extra kortizol. Kortizol, „stresový hormon“, je životně důležitý pro regulaci hladiny cukru v krvi (tím, že ji zvyšuje) a přeměňuje jídlo na energii. Nadbytek kortizolu může působit proti účinkům inzulínu, což způsobuje inzulínovou rezistenci.

• Akromegalie: Toto je vzácný, ale závažný stav, který se vyskytuje, když máte vysoké hladiny růstového hormonu (GH). Vysoké hladiny GH mohou způsobit zvýšenou produkci glukózy, což může vést k inzulínové rezistenci.

• Hypotyreóza: Tento stav se vyskytuje, když je vaše štítná žláza nedostatečně aktivní a neprodukuje dostatek hormonů štítné žlázy. Vaše štítná žláza hraje velkou roli při regulaci vašeho metabolismu (jako vaše tělo přeměňuje jídlo, které jíte, na energii). Když tvoří příliš málo hormonů štítné žlázy, zpomaluje to váš metabolismus, včetně metabolismu glukózy, což může vést k inzulínové rezistenci.

Genetické stavy, které způsobují inzulínovou rezistenci

Určité dědičné genetické stavy (stavy, se kterými jste se narodili) mohou z různých důvodů způsobit inzulínovou rezistenci.

Existuje skupina vzácných souvisejících stavů popsaných jako zděděné těžké syndromy inzulínové rezistence, které se považují za součást spektra. Tyto syndromy uvedené od nejlehčích po nejtěžší zahrnují:

• Syndrom inzulínové rezistence typu A : U lidí se syndromem inzulínové rezistence typu A inzulínová rezistence zhoršuje regulaci krevního cukru a v konečném důsledku vede k cukrovce. Inzulínová rezistence a další příznaky se často projeví až v pubertě nebo později. Obecně to není život ohrožující.

• Rabson-Mendenhallův syndrom: Lidé, kteří mají Rabson-Mendenhallův syndrom, jsou neobvykle malí už před narozením a postiženým dětem se nedaří, což znamená, že nerostou a nepřibírají na váze očekávaným tempem. U lidí s Rabson-Mendenhallovým syndromem se projevují příznaky a symptomy již v raném věku a dožívají se teenagerů nebo 20 let. Smrt obvykle vyplývá z komplikací souvisejících s cukrovkou.

• Donohueův syndrom : Lidé s Donohueovým syndromem jsou neobvykle malí už před narozením a postiženým dětem se nedaří. Mezi další příznaky, které se projeví krátce po narození, patří nedostatek tukové tkáně pod kůží, ochabnutí (atrofie) svalů a nadměrný růst ochlupení (hirsutismus). Většina dětí s tímto stavem nepřežije více než 2 roky.

Mezi další dědičné stavy, které způsobují inzulínovou rezistenci, patří:

• Myotonická dystrofie: Jedná se o formu svalové dystrofie, která postihuje vaše svaly, oči a orgány endokrinního systému, včetně slinivky břišní. Svalová inzulínová citlivost je u lidí s myotonickou dystrofií snížena asi o 70 %, což vede k inzulínové rezistenci.

• Alströmův syndrom: Toto je vzácný dědičný stav, který se vyznačuje progresivní ztrátou zraku a sluchu, dilatační kardiomyopatií, obezitou, cukrovkou2. span>

• Wernerův syndrom : Jedná se o vzácnou progresivní poruchu, která se vyznačuje objevením se neobvykle zrychleného stárnutí ( progerie ). Ovlivňuje mnohé aspekty vašeho těla, včetně abnormální produkce inzulínu a odolnosti vůči účinkům inzulínu.

• Zděděná lipodystrofie : Toto je stav, při kterém vaše tělo nevyužívá a neukládá tuk správně. Hlavní příčinou inzulínové rezistence při lipodystrofii je, že přebytek glukózy nelze ukládat v tukové tkáni.

DIAGNÓZA A TESTY

Jak se diagnostikuje inzulínová rezistence?

Inzulínová rezistence se těžko diagnostikuje, protože se na ni neprovádí rutinní testování, a pokud vaše slinivka břišní produkuje dostatek inzulínu k překonání rezistence, nebudete mít žádné příznaky.

Jelikož neexistuje jediný test, který by mohl přímo diagnostikovat inzulínovou rezistenci, váš poskytovatel zdravotní péče při hodnocení inzulínové rezistence zváží několik faktorů včetně:

• Historie medicíny.

• Rodinná historie.

• Fyzická zkouška.

• Příznaky a symptomy.

• Výsledky testu.

Jaké testy se provedou k vyhodnocení inzulínové rezistence?

Váš poskytovatel zdravotní péče může objednat následující krevní testy pro diagnostiku inzulínové rezistence a/nebo prediabetes nebo cukrovky:

• Glukóza : Plazmatická glukóza nalačno (FPG) nebo glukózový toleranční test (GTT) mohou být použity pro screening, diagnostiku a/nebo monitorování prediabetu, diabetu 2. gestačního diabetu.

• Glykovaný hemoglobin A1c (A1c) : Tento test odhalí vaše průměrné hladiny glukózy v krvi za poslední tři měsíce.

• Lipidový panel: Jedná se o skupinu testů, které měří specifické lipidy ve vaší krvi, jako je celkový cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol a triglyceridy.

Váš poskytovatel zdravotní péče může také objednat testy, které mohou pomoci diagnostikovat další stavy spojené s inzulínovou rezistencí, jako je metabolický syndrom, kardiovaskulární onemocnění a syndrom polycystických ovarií (PCOS) .

MANAGEMENT A LÉČBA

Jak se léčí inzulínová rezistence?

Jelikož ne všechny faktory, které přispívají k inzulínové rezistenci, lze léčit, jako jsou genetické faktory a věk, primární léčbou inzulínové rezistence jsou úpravy životního stylu. Změny životního stylu zahrnují:

• Zdravá strava : Odborník na výživu vám může doporučit vyhnout se nadměrnému množství sacharidů (které stimulují nadměrnou produkci inzulínu) a jíst méně nezdravých trans tuků, cukru, a zpracovaných škrobů . Namísto toho vám pravděpodobně doporučí jíst plnohodnotnou stravu, která obsahuje více červeného masa, ryb, vajec a slaniny.

• Fyzická aktivita: Pravidelné množství fyzické aktivity vysoké intenzity pomáhá zvýšit spotřebu energie glukózy a zlepšit citlivost svalů na inzulín. Jedno cvičení vysoké intenzity může zvýšit příjem glukózy nejméně o 40 %.

• Ztráta nadměrné hmotnosti : Váš poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit pokusit se zhubnout, abyste se pokusili léčit inzulínovou rezistenci. Jedna studie odhalila, že ztráta 7 % nadváhy může snížit nástup diabetu 2. typu o 58 %.

V průběhu času mohou tyto úpravy životního stylu:

• Zvýšit  citlivost na inzulín (snižte inzulínovou rezistenci).</p >

• Snížit  hladinu glukózy v krvi.

• Snížit krevní tlak.

• Snížit hladiny triglyceridů a LDL cholesterolu.

• Zvýšit  hladinu HDL cholesterolu.

Můžete spolupracovat s jinými poskytovateli zdravotní péče, než je odborník na výživu.

Jaké léky se používají k léčbě inzulínové rezistence?

I když v současné době neexistují žádné léky, které by specificky léčily inzulínovou rezistenci, váš poskytovatel zdravotní péče může předepsat léky k léčbě koexistujících stavů. Některé příklady:

• Léky na krevní tlak.

• Metformin na diabetes.

• Statiny pro snížení LDL cholesterolu.

Nicméně tyto léky jsou zcela nepotřebné a způsobí více bočních účinků než benefitu. Dokážete se vyléčit pouze stravou.

Mohu zvrátit inzulínovou rezistenci?

Inzulínová rezistence má několik příčin a faktorů, které k ní přispívají. Zatímco změny životního stylu, jako je zdravá strava, pravidelné cvičení a hubnutí, mohou zvýšit citlivost na inzulín a snížit inzulínovou rezistenci, jsou tou nejlepší alternativou.

Jak může strava ovlivnit inzulínovou rezistenci?

Vaše strava má velký vliv na hladinu cukru v krvi a inzulínu. Vysoce zpracované potraviny s vysokým obsahem sacharidů a tuků vyžadují více inzulínu.

Obecně platí, že konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem a omezení potravin s vysokým glykemickým indexem vám může pomoci zvrátit a/nebo zvládnout inzulínovou rezistenci. Konzumace potravin s nasycenými tuky a zvířecími bílkovinami také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Glykemický index (GI) je měření, které řadí potraviny obsahující sacharidy podle toho, jak velmi ovlivňují hladinu cukru v krvi. Glykemický index Foundation (GIF) klasifikuje GI potravin jako nízký, střední nebo vysoký, přičemž čistá glukóza je obecně referenční hodnotou 100:

• Nízký GI : 55 nebo méně.

• Střední GI : 56–69.

• Vysoký GI: 70 nebo více

Potraviny s vysokým GI mají obecně mnoho sacharidů a/nebo cukru a nízký až žádný obsah vlákniny. Potraviny s nízkým GI mají obecně nízké množství sacharidů.

Příklady potravin s vysokým GI zahrnují:

• Bílý chléb.

• Brambory.

• Snídaňové cereálie.

• Koláče a koláčky.

• Ovoce 

Příklady potravin s nízkým GI zahrnují:

• Vejce, ryby a maso.

PREVENCE

Jaké jsou rizikové faktory vzniku inzulínové rezistence?

Některé genetické faktory a rizikové faktory životního stylu zvyšují pravděpodobnost, že se u vás vyvine inzulínová rezistence nebo prediabetes. Mezi rizikové faktory patří:

• Nadváha nebo obezita, zejména přebytečný tuk kolem břicha.

• Mít 45 let nebo více se špatnými stravovacími zvyky

• Příbuzný prvního stupně (rodič nebo sourozenec) s cukrovkou.

• Mít sedavý životní styl.

• Určité zdravotní stavy, jako je vysoký krevní tlak a abnormální hladiny triglyceridů.

• Anamnéza gestačního diabetu.

• Anamnéza srdečního onemocnění nebo mrtvice.

• Poruchy spánku , jako je spánková apnoe.

• Kouření .

Lidé následujícího rasového nebo etnického původu jsou také vystaveni vyššímu riziku, že budou mít inzulínovou rezistenci nebo prediabetes:

• asijský americký.

• Černá.

• hispánský/latino.

• Domorodí obyvatelé z Aljašky.

• Domorodí obyvatelé z kontinentálních Spojených států.

• Domorodí obyvatelé z tichomořských ostrovů.

Ačkoli nemůžete změnit některé rizikové faktory inzulínové rezistence, jako je rodinná anamnéza nebo věk, můžete se pokusit snížit své šance na její rozvoj udržováním si zdravé hmotnosti, zdravou stravou a pravidelným cvičením.

Jaká je prognóza inzulínové rezistence?

Prognóza inzulínové rezistence závisí na několika faktorech, včetně:

• Příčina inzulínové rezistence.

• Závažnost inzulínové rezistence.

• Jak dobře fungují vaše buňky produkující inzulín.

• Jak jste náchylní k rozvoji komplikací inzulínové rezistence.

• Dodržování léčby a odpověď vašeho těla na léčbu.

Lidé mohou mít mírnou inzulínovou rezistenci, která se nikdy nezmění na prediabetes nebo diabetes typu 2. Lidé mohou mít i inzulínovou rezistenci, která je reverzibilní nebo velmi zvládnutelná změnami životního . Pro některé lidi, to může být život ohrožující nebo vést ke smrti.

Jaké jsou komplikace inzulínové rezistence?

Většina komplikací, které mohou vyplynout z inzulínové rezistence, souvisí s rozvojem vaskulárních (krevních) komplikací v důsledku zvýšených hladin cukru v krvi a zvýšených hladin inzulínu (hyperinzulinémie). /span>

Ne každý, kdo má inzulínovou rezistenci, bude mít komplikace. Pokud vám byla diagnostikována inzulínová rezistence, diabetes 2. typu nebo metabolický syndrom, je důležité eliminovat procesovaná jídla okamžitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Košík Zavřít